Поділитися

У мінливому світі, де ресурси вичерпуються, а фантазії людей зростають, потрібно створювати дивовижні речі при мінімумі енергетичних витрат, при цьому точно вгадуючи, що захочеться світу завтра. 

Суть концепції Кайдзен – поліпшення або удосконалення. Це японська філософія або практика, яка фокусується на безперервному вдосконаленні процесів виробництва, розробки, допоміжних бізнес-процесів і управління, а також усіх аспектів життя. Слово “кайдзен” складається з двох ієрогліфів – «зміни» і «добре». Змінюй на краще, змінюйся на краще. Причому змінюватися треба негайно, і маленька зміна краще, ніж відкладене вдосконалення.

Кайдзен – це стиль або, якщо хочете, філософія управління. Сьогодні згідно з філософією кайдзен працюють Toyota Motor Corporation, Siemens, Mitsubishi Electric, Continental, Bosch і тисячі інших бізнесів у понад 60 країнах.

Кайдзен починається з проблеми, чи, точніше, з визнання того, що вона існує. Якщо проблеми не виявлено, значить, немає потреби в удосконаленні. У цьому відмінність кайдзен від традиційного менеджменту американської та європейської моделі, а саме – вирішення всіх проблемних ситуацій безпосередньо в місці їх виникнення, тобто там, де продукту (послузі) додається споживча цінність.

Ключові компоненти Кайдзен:

 • Постійне скорочення всіх видів витрат, спрямоване на безперервне підвищення ефективності роботи
 • Раціональна організація робочих місць за допомогою системи 5S, що дозволяє досягти максимально можливого порядку, ефективності і продуктивності
 • Контроль якості в масштабі всієї компанії, причому поняття якості включає не лише якість продукції, а поняття якості самої роботи
 • Стандартизація – діяльність по стабілізації і підтримці досягнутих результатів покращення за рахунок навчання і дисципліни, забезпеченню стабільно високих результатів роботи

Ці принципи можна підлаштувати як під свою роботу, так і під своє власне життя. Особливо це стосується методу 5S:
Seiri – охайність
Seiton – порядок
Seiso – чистота
Seiketsu – стандартизація
Shitsuke – дисципліна

Масаакі Імаі представляв кайдзен як стратегію-парасольку, яка об’єднує багато відомих методів оптимізації виробництва і підвищення ефективності.

Важливо зрозуміти, що кайдзен – не модна штучка на півроку, не просто набір малих розрізнених дій, які застосовуються без мети. Кайдзен – це довгострокова стратегія, яка включає постійні поліпшення, систему Кайдзен можна підлаштувати під що завгодно. Головне дотримуватися основних правил – позбуватися від непотрібного, вибудувати систему і постійно її удосконалювати!

Методика кайдзен проти ліні: принцип однієї хвилини

Принцип цієї методики полягає в тому, що людина займається певною справою рівно одну хвилину, але день у день і в один і той же час. Одна хвилина часу – це зовсім мало, а значить легко зробити для будь-якої людини. Лінь не встане на вашому шляху. Ті ж самі дії, які ви не хотіли виконувати протягом півгодини, придумуючи відмовки або виправдання, ви з легкістю виконаєте за хвилину.

Пострибати на скакалці, покачати прес, зробити гімнастику для очей, позайматися йогою, почитати книжку іноземною мовою – коли час обмежений однією хвилиною, заняття не здаються вам важко здійсненними, а навпаки, приносять радість і задоволення. А роблячи маленькі кроки, ви вдосконалюєтеся і досягаєте великих результатів.

Важливо те, що ви перемагаєте невпевненість в своїх силах, звільняєтесь від почуття провини і безпорадності, відчуваєте успіх і перемогу. Надихаючись почуттям успіху, ви поступово збільшуєте хвилинні заняття на п’ятихвилинні і так далі. Потім непомітно підійдете і до півгодинним заняттям. Прогрес в наявності!

Основні книги про Кайдзен:

 1. Кайдзен. Ключ до успіху японських компаній
  Масаакі Имаи
 2. Гемба кайдзен: Шлях до зниження витрат і підвищення якості
  Масаакі Имаи
 3. Управління заводом в стилі кайдзен. Як знизити витрати і підвищити прибуток
  Олексій Гринин
 4. Дао Toyota: 14 принципів менеджменту від провідної компанії світу
  Джеффрі Лайкер
 5. Корпоративна культура Toyota. Уроки для інших компаній
  Джеффрі Лайкер, Майкл Хосеус
 6. Мислення стратега: Мистецтво бізнесу по-японськи
  Кенічі Омае
 7. Sony. Зроблено в Японії
  Акіо Моріта
 8. Місія бізнесу
  Коносуке Мацусіта

Підписуйтеся наTelegram-Місто для життя— інформаційний сайт Ірпеня!

Найяскравіші та найцікавіші фото Ірпеня у нашомуІнстаграм!