Поділитися

Багато хто з спеціалістів охорони здоров’я, науковців, політиків  сьогодні вважають, що у  світу з’явився шанс повернутися до звичного життя. Розвинені країни світу вже почали загальнонаціональну вакцинацію від COVID-19. І коли світ почне відходити від пандемії, кожному буде необхідний електронний доступ до даних про вакцинацію та тестування, щоб відновити міжнародні поїздки і повернутися до звичного життя.

Так навіщо українцям паспорти вакцінації?

“Нас не пустять в інші країни, якщо в нас не буде паспортів вакцинації” – говорить засновник проєкту Visit Ukraine.Today Антон Тараненко  у MC.Today

Передбачається, що такі паспорти повинні замінити довідки про вакцинацію і дозволити вакцинованій людині спростити механізм перетину іноземного кордону й уникнути всіх карантинних обмежень по приїзді в іншу країну або навіть всередині своєї країни.

Наприклад, австралійська авіакомпанія Qantas однією з перших оголосила, що в майбутньому буде допускати на свої рейси тільки вакцинованих пасажирів.

Цифровий паспорт вакцинації проти COVID-19 має стати доказом того, що людині зробили щеплення від коронавірусу. Очікується, що його запропонують урядам країн, авіакомпаніям та іншим компаніям поряд із звичайним паспортом.

У якому вигляді будуть ці паспорти

Оскільки паспорт вакцинації надає медичну інформацію, яка, по суті, має бути конфіденційною, важливо підвищити стандарти обміну даними.

Кожна вакцинована людина повинна мати безпечний доступ до особистої інформації, але при цьому легко обмінюватися нею через свої мобільні пристрої в ситуаціях, коли необхідне підтвердження вакцини.

Подібні сервіси вже існують. Наприклад, додаток Digital Health Pass, створений американською електронною корпорацією IBM.

Так звані «зелені паспорти» – додаток для смартфона, який активується через тиждень після введення другої дози вакцини, – видаються вакцинованим громадянам Ізраїлю. Уряди Данії, Польщі й Угорщини також розробляють свої цифрові «паспорти вакцинації».

Однак для кожної країни недоцільно застосовувати власні незалежні методи перевірки інформації про здоров’я мандрівників, що прибувають з іншої країни. Адже наявні системи реєстрації щеплень не забезпечують всеосяжне використання перевірених записів про вакцинацію.

Міжнародна асоціація повітряного транспорту (IATA) планує в березні 2021 року запустити мобільний додаток IATA Travel Pass, що дозволяє мандрівникам зберігати сертифікати про тестування або вакцинацію і керувати ними.

Водночас у багатьох країнах світу досі не існує стандартного формату або системи сертифікації результатів лабораторних досліджень. А записи про вакцинацію зберігаються на паперових картках, які легко підробити.

14 січня 2021 року створили Ініціативу з обліку вакцинації (Vaccination Credential Initiative (VCI) – це коаліція лідерів у сфері охорони здоров’я і технологій. Партнерами по коаліції є 12 всесвітньо відомих компаній-гігантів: CARIN Alliance, Cerner, Change Healthcare, The Commons Project Foundation, Epic, Evernorth, Mayo Clinic, Microsoft, MITER, Oracle, Safe Health і Salesforce.

Її завдання – створити глобальну цифрову систему, єдину платформу з універсальними вимогами, щоб люди, вакциновані від COVID-19, отримували цифровий доступ до своїх записів статусу щеплення.

Система має працювати на підставі відкритих, сумісних стандартів, у безпечний спосіб, що піддається перевірці і зберігає конфіденційність.

Зараз Ініціатива розробляє відкриту функціонально сумісну специфікацію SMART Health Cards. «Розумні карти здоров’я» – це цифрові записи статусу щеплення, які нададуть людям можливість отримати зашифровану цифрову копію своїх облікових даних для зберігання в цифровому гаманці за їхнім вибором – як-от, наприклад, Apple Wallet або Google Pay.

Крім того, Ініціатива працює над тим, щоб забезпечити доступ малозабезпечених груп населення до такої перевірки.

Згідно з дослідженнями промислової асоціації GSMA, тільки 49% світового населення має змогу виходити в інтернет через мобільні пристрої. Тому ті, хто не має смартфонів, зможуть отримати PDF-файл або роздруківку із QR-кодами, що містять перевірені W3C (англ. World Wide Web Consortium, Консорціум всесвітнього павутиння. – Прим. ред.) облікові дані.

На цьому етапі достеменно не відомо, чи зможе вакцина гарантувати цілковите запобігання передаванню вірусу. За словами фахівчині з інфекційних захворювань зі Стенфордського університету докторки Джулі Парсоннет, доки не буде визначено, чи зможуть вакциновані люди передавати інфекцію, ми не дізнаємося, чи діятимуть «паспорти вакцинації».

Позиції країн Євросоюзу теж мають розбіжності. Зокрема, Франція відкрито критикує загальнонаціональне запровадження «паспортів вакцинації» і виступає проти подібної ініціативи. Чергові дебати глав держав і урядів країн ЄС про вакцинацію і «ковідні паспорти» відбудуться 21 січня.

Які країни вже видають COVID-паспорти

В Ізраїлі з 17 січня почнуть видавати «зелені паспорти» громадянам, які вакцинувалися проти коронавірусу. Це буде додаток для смартфонів, який можна буде активувати через тиждень після введення другої дози вакцини.

Власникам «зеленого паспорта» не потрібно буде йти на самоізоляцію після контакту з інфікованою людиною, дотримуватися ізоляції після повернення з країн «червоної зони». Проте, вакциновані громадяни все одно зобов’язані дотримуватися маскового режиму та дистанції.

У Росії, де населення прищеплюють вітчизняною вакциною Sputnik V (яка не пройшла необхідну кількість тестувань), з 1 січня почали видавати COVID-паспорти. Його можна отримати в особистому кабінеті на сайті державних послуг. Про якісь привілеї для власників таких документів поки що невідомо.

Видавати «паспорти вакцинації» будуть в Данії та Польщі. У Польщі це буде у вигляді QR-коду, який можна буде завантажити з особистого кабінету на сайті уряду або роздрукувати в пункті вакцинації. Щеплені громадяни зможуть користуватися послугами охорони здоров’я без тестування на коронавірус і не йти на самоізоляцію після контакту з хворим. У Данії «паспорт вакцинації» також можна буде завантажити через спеціальний сайт.

Більш комплексний підхід розробили в Угорщині – електронний COVID-паспорт з даними про тести і щеплення у вигляді мобільного додатку. Причому власникам таких «паспортів» обіцяли «певні преференції». Поки додаток тестують, COVID-паспорт буде ідентифікувати людину за допомогою номера в спеціальному реєстрі.

У Литві поки тільки обговорюють, чи варто впроваджувати «паспорт вакцинації». А у Франції від своєї нещодавньої ідеї відмовилися: уряд пропонував заборонити невакцинованим громадянам відвідувати громадські місця під час надзвичайної ситуації в сфері охорони здоров’я. Законопроєкт викликав шквал критики і його відклали.

Хоча не всі країни Євросоюзу впроваджують «паспорт вакцинації», цілком ймовірно,  що в майбутньому такий документ може стати однією з вимог для в’їзду в ЄС.

Тим часом в Україні до масової вакцинації населення ще тільки готуються.

За словами головного санітарного лікаря країни, перші вакцини зможуть отримати в лютому медпрацівники, але при цьому питання щодо «ковідних паспортів» поки що перебуває на контролі в МОЗ і наразі не просувається.

Нагадаємо: 

За матеріалами сайту MC.Today і Слово і Діло

Офіційні зміни у правилах перетину українського кордону можна відстежувати на порталі VisitUkraine.Today.